ЗМІ розкрили лазівки та схеми поставок російської нафти на Захід в обхід санкцій

Читать на русском

ЗМІ розкрили лазівки та схеми поставок російської нафти  на Захід в обхід санкцій

ЗМІ розкрили лазівки та схеми поставок російської нафти на Захід в обхід санкцій

Російська нафта, попри санкції, продовжує надходити на ринок Великої Британії. Щоправда, вже у вигляді нафтопродуктів. Постачання ведуться через лазівку з нафтопереробними заводами, що зрештою підвищує глобальний попит на російську нафту. Водночас РФ також не припиняє використовувати т.зв. тіньовий флот танкерів, який тепер "переїжджає" під прапор Габону.

Принцип схеми з переробкою такий: російська нафта переробляється у третіх країнах, наприклад, в Індії, а вже готова продукція продається до Великої Британії. Джерела ВВС повідомили, що правила нафтопереробки дозволяють продуктам, виробленим із російської сирої нафти, як і раніше, прибувати на територію Британії.

"Це не є незаконним і не порушує заборону Великої Британії на російську нафту. Але критики кажуть, що схема підриває санкції, спрямовані на обмеження військового бюджету Росії", – зазначає видання.

Центр досліджень енергетики CREA пояснив: "лазівка у нафтопереробці" означає, що такі країни, як Індія та Китай, які не запровадили санкції проти Кремля, можуть легально імпортувати російську нафту та переробляти її на нафтопродукти, такі як реактивне паливо та дизельне паливо. Потім вони експортують ці продукти до таких країн, як Велика Британія та ЄС.

Основна частина імпорту надходить переважно з трьох нафтопереробних заводів в Індії – Джамнагара, Вадинара та Нового Мангалора. Також використовують дев’ять заводів в інших країнах, включаючи Китай.

"Проблема з цією лазівкою полягає в тому, що вона збільшує попит на російську нафту і дозволяє збільшити продажі з погляду обсягу, а також підвищити їхню ціну, що збільшує кошти, що спрямовуються до військового бюджету Кремля", – сказав голова відділу політики та енергетичного аналізу CREA Ісаак Леві.

Тільки за 2023 рік до Великої Британії було імпортовано близько 5,2 млн барелів нафтопродуктів, вироблених з російської сирої нафти. Більшу частину – 4,6 млн барелів – становило реактивне паливо.

За даними видання, з грудня 2022 року Велика Британія купила нафтопродуктів з російської сировини на суму близько 569 млн фунтів стерлінгів (близько $713 млн). Лазівка побічно забезпечила Кремлю понад 100 млн фунтів стерлінгів ($125 млн) податкових надходжень.

Керівник Global Witness Лела Стенлі сказала, що, хоча "уряд Великої Британії зі шкіри лізе, щоб засудити війну в Україні, він залишається співучасником продажу російської нафти, лишаючи відкритою цю лазівку у нафтопереробці". "Кожен фунт, витрачений на російську нафту, допомагає Путіну платити за свою жорстоку війну", – додала вона.

Уряд Великої Британії заперечує, що з 2022 року у країну здійснювався імпорт російської нафти. Однак, за словами представника уряду Ісаака Леві, сира нафта, перероблена у третій країні, дійсно класифікується в торгівлі вже як та, що походить з цієї третьої країни.

Нафта з Росії: навіщо Кремлю тіньовий флот

Міжнародні обмеження, запроваджені щодо російської нафти, стосуються не лише прямих заборон продаж, а й ускладнення транспортування сировини морем. Щоб оминути ці обмеження, РФ використовує так званий тіньовий флот – групу суден із непрозорою структурою власності, які відключають системи відстеження, виходячи на "російський" маршрут.

Найчастіше це старі та небезпечні судна, які ще й не мають достатнього страхування. "Обмеження США на російську та іранську нафту, а також попередні обмеження на венесуельські вантажі призвели до буму торгівлі цими старими суднами, які працюють поза західним наглядом", – повідомляє Bloomberg.

У січні 2024 року, за даними агентства, цей тіньовий флот активно використовував прапор Габона. "Кількість суден, які були переведені під прапор африканської країни, минулого місяця підскочила вп’ятеро у порівнянні з середньомісячним показником за 2023 рік. Це означає, що наприкінці січня під прапором Габона знаходилося понад 100 кораблів тіньового флоту, порівняно з 20 у лютому 2023 року", – зазначає агентство.

"Реєстр прапорів Габона почав набирати популярності як зручний прапор, що пропонує зацікавленим сторонам легкий і дешевий притулок", – сказав співзасновник Windward AI Амі Даніель. Це крок, спрямований на те, щоб триматися подалі від уваги регулюючих органів, додав він.

Справа в тому, що останні місяці США та їхні союзники посилюють контроль за дотриманням обмежень на експорт російської нафти. Особливо пильну увагу спрямовано на трейдерів та фірми, які допомагають продавати російську сировину до третіх країн вище встановленої цінової стелі. На цьому фоні регулюючі органи США також посилюють контроль за кількома країнами, чиї судові реєстри зазвичай асоціюються із незаконною діяльністю.

"Такі прапори, як Ліберія, Сент-Кітс і Невіс та подібні до них, стали мішенню для регулюючих органів (США. – Ред.), що робить їх менш привабливими для зловмисників", – сказав Даніель. Згідно зі звітом Windward AI, ще у четвертому кварталі 2023 року до трійки провідних держав прапора для кораблів тіньового флоту входили Панама, Ліберія та сама Росія.

Экспертно

Поиск

ТегиБанк друзей Путина и Собянина ложится на бок
Дубки клана Хуснуллиных
На приемах мэрии Москвы гостей накормят по прошлогодним ценам
Юрист с миллиардами: чем известен покончивший с собой бизнесмен Шумков
Кольцо Кельбаха
Плохо сели: как «Роснефть» ищет новый офис
Управление внутренней политики Кремля перетряхнули к выборам
Обзор 8-14 декабря: навалились на Навального
Глава управы Даниловского района Москвы лишился поста из-за взятки