Мільйонер Хмельницький розкрутить «Жуляни» за рахунок киян

Читать на русском

Мільйонер Хмельницький розкрутить «Жуляни» за рахунок киян

Мільйонер Хмельницький розкрутить «Жуляни» за рахунок киян

Від реконструкції столичного аеропорту виграє компанія "Майстер-Авіа". У неї темне минуле.

358 млн грн має намір витратити столичний муніципалітет на реконструкцію аеропорту «Київ» (Жуляни) цього і 2025 року. Ще 136 млн «закатають» у будівництво під’їзної дороги до нього. І все це на тлі регулярних протестів киян проти видатків на некритичні потреби під час війни.

Десь із киянами можна і потрібно не погодитися, пише у своєму огляді для проєктів CRiME та Grom. Ярослав Гармаш. По-перше, вартість багатьох некритичних проектів не йде в жодне порівняння з мільярдними видатками на оборону. По-друге, чимала частина з них справді потрібні. І, по-третє, не обов’язково до закінчення війни на руїни мають перетворитися навіть ті міста, де не падають ворожі бомби.

Але в історії із закопуванням у «Жуляни» сотень мільйонів є низка серйозних питань. В умовах повномасштабної війни повітряні ворота столиці зачинені, і до закінчення війни (на жаль, явно не дуже швидкого) інвестиції в реконструкцію аеропорту не працюватимуть. Однак навіть після перемоги над країною-агресоркою та відкриття українського неба вкладення киян у «Жуляни» не повертатимуться до бюджету столиці. На аеропорті нагріє руки комерційна фірма та бізнесмени з сумнівною репутацією, які стоять за нею.

Аеропортом «Київ» (Жуляни) на правах оренди володіє ТОВ «Майстер-Авіа» . Це товариство з обмеженою відповідальністю було зареєстроване навесні 2010 року за лічені дні до початку конкурсу на оренду «Жулян». Тоді був світанок корумпованого режиму майбутнього державного зрадника Віктора Януковича, тож нікого не здивувало, що орендарями стали соратники проросійського президента.

Об’єкт був настільки перспективним щодо прибутків, що результати конкурсу намагалася через суд оскаржити структура російського олігарха Віктора Вексельберга. Але Окружний адміністративний суд Києва тоді виявив небувалий патріотизм, своїм рішенням закріпивши той факт, що «Жуляни» залишаться під контролем «Майстер-Авіа» ще 49 років (тобто до 2059 року).

Спочатку засновниками «Майстер-Авіа» були КУА «Авалон» та ТОВ «Авіагруп», що входять до орбіти вже колишнього нардепа від «Партії регіонів», мільйонера Василя Хмельницького. У 2011-му, перед тим, як влада стала на бік Василя Івановича в його позові з Вексельбергом, у нього з’явився новий партнер по «Жулянам» – близький до Януковича великий бізнесмен із Донбасу Юрій Іванющенко, відомий також як кримінальний «авторитет» на прізвисько Юра Єнакіївський (він же – Юрець Малий), що нині перебуває у розшуку.

Юрій Іванющенко xdidzriruiqheant

Юрій Іванющенко

Тоді корпоративний розклад у «Майстер-Авіа» став таким: 50% у ТОВ «Фріланс-Транс», 10,05% — ТОВ «КУА «Ніка-Інвест», кіпрський офшор Master Avia Holdings (Cyprus) Limited, за яким стоїть безпосередньо Василь Хмельницький отримав 39,95%.

Засновником ТОВ «Фріланс-Транс» була кіпрська компанія «Рекселмо Лтд», бенефіціарним власником якої є Віллем Мартінус Де Бір з ПАР. До жовтня 2014 року "Фріланс-Транс" була зареєстрована в Єнакієвому (Донецька обл.). Цю компанію було створено у 2011 році, а її засновником виступила кіпрська компанія «Ампезза Лімітед», пов’язана з Юрієм Іванющенком. Згодом її змінила компанія "Рекселмо Лтд".

Засновником ТОВ «КУА «Ніка-Інвест» виступили ТОВ «Атвуд-Інвест» та компанія «Гампіона Лімітед» (Тортола). Бенефіціарними власниками КУА «Ніка-Інвест» значився кіпріот Авраам Петрос та екс-депутат Київради, ексдиректор «Жулян» (2009-2011) Денис Костржевський, бізнесовий партнер Василя Хмельницького.

Денис Костржевський

Денис Костржевський

Як писала «Ділова столиця», навесні 2012 року у «Майстер-авіа» з’явився новий пасажирський термінал «А», після чого справи компанії пішли вгору. За підсумками 2012-го вона обслужила 860 тис. пасажирів — на 83% більше, ніж 2011-го. А в 2013 році пасажиропотік зріс ще більш ніж удвічі, до 1,184 млн осіб. Тоді ж «Майстер-авіа» відкрила новий бізнес-термінал для обслуговування приватних рейсів і, окрилена фінансовими успіхами (2013-го виручка склала близько 160 млн грн, а чистий прибуток — 50 млн₴), замахнулась на масштабну реконструкцію з досягненням показника у 10 млн пасажирів до 2018 року.

Однак цьому так і не судилося збутися. У 2014 році режим Януковича пав, почалася російська інтервенція, Іванющенко разом зі своїм патроном зник у країні-агресорці, яка анексувала Крим і розв’язала війну на Донбасі. Пасажиропотік столичного аеропорту обвалився за підсумками 2014-го до 1,1 млн осіб і впав ще на 13% 2015-го — до 945 тис. осіб.

У 2015 році Юрій Іванющенко вийшов з «Жулян», передавши свою частку в «Майстер-Авіа» Василю Хмельницькому (станом на 2023 рік, згідно з даними сервісу Clarity Project, 100% компанії через Мастер Авіа Нолдінгс (Сyрrus) Хмельницький). Навряд чи звільнення Юрія Єнакіївського з аеропорту було пов’язане з падінням прибутковості проекту – на той час у правоохоронних органів виникла до Іванющенка безліч питань щодо цілого букету кримінальних справ.

Однак і сам Майстер-Авіа почав обростати кримінальними справами.

26 листопада 2014 року Нацполіція відкрила кримінальне провадження №12014100090010737 за ознаками статті 190 Кримінального кодексу (шахрайство).

Як писали [Гучні справи], під час досудового розслідування слідчі встановили, що у липні-грудні 2014 року посадовці аеропорту нібито здійснили розтрату коштів при закупівлі підприємством аеродромних збиральних автомобілів. Це сталося завдяки безпідставному відхиленню вигідніших і менш дорогих пропозицій виробників аеродромної спецтехніки та, навпаки, безумовному акцепту пропозиції ТОВ «Майстер-Авіа». У результаті аеропорт придбав у цієї фірми не нові, а вживані автомобілі на суму 10,39 млн.₴

Тобто, виходить, орендар, маніпулюючи підконтрольним менеджментом комунального підприємства «Аеропорт «Київ», витяг із кишені київської громади велику суму грошей.

У 2018 році скелети у шафі «Майстер-Авіа» вирішило потремтіти НАБУ. 14 березня того року детективи Нацбюро розслідувань відкрили кримінальне провадження №52018000000000258 за ознаками ч. 5 ст.191 КК (присвоєння чужого майна в особливо великих розмірах організованою групою) та ч.2 ст.364 КК (зловживання службовим службовим службовим органом).

Фабула справи ґрунтувалася на висновках Державної аудиторської служби України за наслідками проведеної ревізії діяльності комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни).

Наприкінці державних аудиторів стверджувалося, що посадовці Київради та КП МА «Київ» безпідставно визначили орендну плату товариству «Майстер-Авіа» за користування аеропортом у розмірі 6% як для цілісного майнового комплексу. Але, як зауважили аудитори, майно не відповідало ознакам цілісного майнового комплексу і до нього мали застосовуватися вищі орендні ставки.

Іншими учасниками конкурсу пропонувалася орендна ставка у розмірі 15% вартості майна, визначеної звітом про незалежну експертну оцінку, але з формальних причин їхні пропозиції були відхилені. Сума недоотриманих доходів від оренди оцінювалась у 22,5 млн₴

Окрім того, у 2011-2017 роках комунальне підприємство виплатило 41,3 млн₴ зарплати працівникам, які фактично виконували роботу для компанії «Майстер-Авіа».

Також КП «МА «Київ» уклали з «Майстер-Авіа» договір про реструктуризацію боргу перед банком «Хрещатик» (до речі, тоді під контролем Василя Хмельницького, бенефіціара «Майстер-Авіа»), унаслідок чого втрачено активи комунального підприємства на 13,5 млн₴

За оцінками аудиторів, комунальне підприємство недоотримало 41,6 млн грн від договору з «Майстер-Авіа» щодо заправки літаків (до речі, основна стаття доходів «контори» Хмельницького в аеропорту). Так, КП отримувало лише 0,5% від суми доходу від надання послуг заправки за кожен календарний місяць.

При цьому встановлено, що ті самі особи в деякі проміжки часу перебували на керівних посадах як у ТОВ «Майстер-авіа», так і в комунальному підприємстві.

Зазначимо, що ці кримінальні провадження нічим не закінчилися. Поки що. Але є й інші, в яких «Майстер-Авіа» фігурує як одна з ланок у злочинних схемах.

31 серпня 2020 року Слідчий відділ Печерського управління ГУ НПУ Києва відкрив кримінальне провадження № 32020100000000430 за ознаками ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах і незаконного виробництва підакцизних товарів.

Згідно з фабулою справи, відображеної в ухвалі суду, розслідуванням встановлено, що в період 2017-2020 років, унаслідок фінансово-господарських взаємин за готівковий розрахунок без відображення у податковій звітності з контрагентами (а саме: ТОВ «Флеш Ойл», ПрАТ «Компанія « Інтерлогос», ТОВ «Новобуд-ВС», ТОВ «Автологістикатехсервіс»), ТОВ «Майстер-Авіа» ухилилися від сплати податку на додану вартість на суму 4,810 млн грн та податку з прибутку підприємств на суму 4,329 млн₴

Відповідно до отриманої інформації від управління оперативно-розшукової діяльності ГУ ДФС Києва, було організовано незаконну схему роботи, яка полягає у реалізації за готівку паливно-мастильних матеріалів неплатникам податку на додану вартість без відображення даної реалізації у податковій звітності, що призвело до ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах.

У цій схемі "Майстер-Авіа" відігравав роль перевалочної бази. Точніше, його велика нафтобаза у Києві. Саме з неї відвантажувалися ПММ для продажу в «тінь».

Компанія Василя Хмельницького фігурує і в іншій кримінальній історії, причому вкрай гучної.

Січень 2023-го. Іде другий рік повномасштабного вторгнення країни-агресорки. Товариство з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» укладає контракт із Міноборони на постачання військовим частинам 2000 тонн дизельного палива. Але «МГК Рейл» свого дизпалива не мав. Воно укладає контракт із ТОВ «Конкорд Петроліум» на купівлю 2 тис. тонн дизеля за 66 млн₴ "Конкорд Петролеум" відвантажив партію дизпалива в залізничні цистерни "МГК Рейл", але грошей не побачив.

З цієї історії Слідчий відділ Печерського МУ НПУ Києва 10 травня минулого року відкрив кримінальне провадження № 12023100060000844. Справа розслідується як шахрайство в особливо великих розмірах.

Згідно з ухвалою суду в рамках цього провадження, левова частка дизпалива, «віджатого» ТОВ «МГК Рейл» у «Конкорд Петроліум», потрапила не у військові частини, а осіла на київській нафтобазі ТОВ «Майстер Авіа».

Экспертно

Поиск

ТегиБанк друзей Путина и Собянина ложится на бок
Дубки клана Хуснуллиных
На приемах мэрии Москвы гостей накормят по прошлогодним ценам
Юрист с миллиардами: чем известен покончивший с собой бизнесмен Шумков
Кольцо Кельбаха
Плохо сели: как «Роснефть» ищет новый офис
Управление внутренней политики Кремля перетряхнули к выборам
Обзор 8-14 декабря: навалились на Навального
Глава управы Даниловского района Москвы лишился поста из-за взятки